Szinte mindenki ismeri és szereti őket, de vajon mi a titkuk? Hogyan maradhattak ennyire népszerűek és időtállóak kedvenc édességeink a mai napig? Tarts velünk egy édes időutazásra!
Toblerone - a hegyek csokoládéja
A Toblerone világszerte ismert háromszög alakú csokoládé, de kevesen tudják, hogy ez a finom édesség 1908-ban, Svájcban született. A csokoládé formája a svájci Alpok hegycsúcsait idézi, és a recept egy helyi csokoládékészítő, Theodor Tobler munkájának eredményeként jött létre. A klasszikus tejcsokoládé rétegét mogyorós-nugátos töltelék és a különleges, roppanós textúra teszi egyedivé.
Ritter Sport - a egyedülálló négyzet alakú csokoládé
Az 1932-ben Németországban megálmodott egyedi formájú 4x4-es kis kockából álló Ritter Sport tábla ma már biztosan sokak számára ismerős. A cél az volt, hogy a „normál” 100 grammos táblás csokoládé tömegét megtartva beférjen egy sportzakó zsebébe törés nélkül - és mindezt persze úgy, hogy el ne olvadjon! A cég ezzel a frappáns csomagolással, és persze a válogatott, finom és változatos ízekkel, 1970-re a környező országokban is népszerűvé vált.
A másik forradalmi találmány, ami a Ritter Sporthoz kapcsolódik és talán sokaknak fel sem tűnik már, hiszen annyira természetes: a csoki nem a megszokott módon papírba lett csomagolva, hanem egy speciálisan visszazárható borítékba. A csomag szélét széthúzva pedig késlekedés nélkül hozzá lehet jutni a csokoládéhoz. Azóta persze már több cég is elleste ezt a sportos és praktikus designt.
Milka - miért lila a tehén?
A Milka márka 1901-ben született Németországban. A cél az volt, hogy a Milka kitűnjön a többi csokoládé közül, amelyek többsége akkor még arany, barna vagy piros csomagolású volt. A lila szín már az első csomagoláson feltűnik. A tehén már ekkor is szerepelt a papíron, de még fekete-fehér színben. A lila tehén a Young&Rubicam reklámügynökség ötlete volt. A grafikai munkában egy hazánkfia, Szabó Sándor, orosházi születésű reklámgrafikus is részt vett. A Körutazások Blog bejegyzése szerint a lila tehén ötlete részben annak is köszönhető, hogy a marketingesek a Milka-gyárban járva elképedtek azon, hogy minden lila volt, a gépek és a dolgozók köpenyei is. A Milka név a tej (Milch) és a kakaó (Kakao) szavak összevegyítésével keletkezett.
Krówka - a múlt íze
Az ikonikus krówka (magyar jelentése: tehénke), története a 20. század elejére nyúlik vissza. Az első tejkaramellát Feliks Pomorski lengyel cukrászmester készítette. Az édesség alapja a tej, cukor és vaj, amelyekből selymes, krémes állagú karamella készül. A szocialista korszakban a "krówka" egyike volt azoknak a finomságoknak, amelyek az emberek mindennapjait gazdagították. Azóta is töretlen népszerűségnek örvend, és generációk óta kedvelt csemege, amely a múlt ízeit idézi fel.
Fazer - a finnek kék ikonja
A Fazer család első édessége szintén a karamella volt. A ma már Fazer Részvénytársaságként működő finn élelmiszeripari vállalat nemcsak édesipari termékeket gyárt, hanem éttermeket, kávéházakat és pékségeket is működtet.
A leghíresebb finn csoki, a Kék Fazer titkos receptjét – amely 1922 óta változatlan – kézzel írták, és máig is egy széfben őrzik. A receptúra kiindulópontjául szolgáló összetevőlista egy baráti szívességnek köszönhetően került a Fazer családhoz. Karl Fazer fiának, Svennek volt egy angol üzleti partnere, akinek a veje súlyos szembetegségben szenvedett. Sven Fazer a kapcsolatait felhasználva eljuttatta őt egy szembetegségekre szakosodott orvoshoz. Hálájának kifejezéseként az angol üzletember Sven rendelkezésére bocsájtotta egy birtokában lévő svájci csokoládé receptjét, amiből aztán a kék csokoládé született.
Kvikk Lunsj - a gyors ebéd
A Freia édességgyár tejcsokoládéval bevont ropogós keksze több, mint csokoládé, gyakorlatilag maga a norvég életérzés. Amikor a Kvikk Lunsj („gyors ebéd”) csokit 1937-ben piacra dobták, "az ideális túra ételként" pozícionálták, formáját pedig az 1930-as évek legmodernebb sportruházatához, az anorákhoz igazították. A "túrázós csokoládé" ötlete a Freia alapítója, Johan Throne Holst fejéből pattant ki, miután egy kirándulás során eltévedt és útitársa panaszkodni kezdett, hogy Throne Holst még csokoládét sem hozott magával, pedig ezt az egyet soha, de soha nem szokta elfelejteni, amikor kirándulni mennek. Néhány évtizeddel később már a boltok polcain volt a Kvikk Lunsj. A híres "kirándulós csokoládéból", amit kizárólag Norvégiában értékesítenek, évente körülbelül 40 millió darab kerül ki az oslói Freia gyárból.
Sport szelet - a retro csokoládé, ami még mindig fut
A Sport szelet MHK Sport szeletként került eredetileg forgalomba. A Munkára Harcra Kész mozgalmat népszerűsítette az 1950-es években, az elsőt 1953. augusztus 20-ra, a Népstadion felavatására gyártották.
A 25 grammos, rumos-kakaós étcsoki csomagolását eredetileg Széchenyi József diszkoszvető olimpikon figurája díszítette. 2024-ben az eredeti „diszkoszvetős” Sport szelet gyártása fenntarthatósági okból megszűnt, mert az alufólia csomagolóanyag se nem modern, se nem környezetbarát. Bár a csomagolás átalakult az évtizedek alatt, az íze és a márka szeretete mit sem változott.
Források: chocologia.blog.hu, promotions.hu, paszkacentrum.hu, mafinn.hu, magyarnorvegforum.no, nyiregyhaza.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.