A világörökségi helyszín kitüntető elismerést egyedi, világszinten is kiemelkedő természeti vagy kulturális látnivalóknak, értékeknek adományozza az UNESCO, pontosabban az ENSZ égisze alatt működő Világörökségi Bizottság. A beérkezett pályázatok közül az évenkénti ülésen választják ki a győzteseket, immár 1972 óta. Két témakörben lehet pályázni: a kulturális illetve a természeti látványosságok kategóriákban. A listára kerülésnek komoly kritériumai vannak: a pályázónak egyedülálló természeti jelenségeket kell bemutatnia, kimagasló esztétikai értékkel kell bírnia, vagy teljes ökoszisztémák kialakulását és fejlődését kell biztosítania. A kulturális örökségek közzé kerüléséhez az ember alkotó géniuszának valamely kimagasló megnyilvánulását kell prezentálni, de minimum a világ történetének jelentős állomását kell képviselni.
De mely országok büszkélkedhetnek a legtöbb világörökségi helyszínnel? 2021. áprilisában 1 121 helyszín található a listán, 167 országból. És akkor az éllovasok:
1. Olaszország – 55 helyszín, ebből 50 kulturális- és 5 természeti helyszín
A megosztott listavezető Olaszország hemzseg a védettséget élvező látnivalóktól: a világtörténelmi jelentőségű városközpontok, úgymint Róma, Firenze, Nápoly, Velence vagy a szicíliai Concordia templom, melynek sziluettjét az UNESCO is jelképévé választotta. A természeti látnivalók között találjuk a vulkanikus Lipari-szigeteket, az Alpok olasz részének, a Dolomitoknak jellegzetes mészkőalakzatait és az Etnát is, mely mint Európa legmagasabb aktív tűzhányója szó szoros értelmében is kiemelkedik a helyszínek közül.
1. Kína – 55 helyszín, ebből 37 kulturális- és 14 természeti
A lista másik éllovasa a kontinensnyi méretű Kína. A már régóta ismert látnivalók, mint a Nagy Fal, a tibeti Potala palota, vagy a császári palota és a Tiltott város mellett a legtöbb természeti védett helyszín is itt található. Olyan látványos helyek tartoznak ide, mint a Dél-kínai karsztvidék vagy a Sanqingshan Nemzeti Park.
2. Spanyolország – 48 helyszín, ebből 42 kulturális- és 6 természeti
Spanyolország szintén számtalan védett helyszínnel rendelkezik és itt is – hasonlóan Olaszországhoz- a gazdag történelmi múlt táplálta a jelöléseket. Itt található a granadai Alhambra, Toledó történelmi városa, de Gaudi híres barcelonai épületei is a spanyol lista részei.
3. Németország - 47 helyszín, ebből 44 kulturális- és 3 természeti
Kissé meglepő talán Németország bronzérmes helyezése, mely a veretes múlt mellett a műemlékek kiváló állagával is összefüggésben van. Védettséget élveznek a Hanza városok (Bréma, Lübeck), a művészetek központja, Weimar vagy a kölni és a naumburgi katedrálisok.
A tízes lista:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.